O nečtení

3. dubna 2006 v 9:25 | Sargo |  Různosti
Zajímalo by mě, jak je to ve skutečnosti s procentem lidí, kteří čtou a kteří nečtou. Jsou prostředí, kam přijít s knížkou znamená vypadat jako pozérský intelektuál a jiná, kterých je výrazně méně, kde přiznat se k nezájmu o knížky znamená vypadat jako někdo, kdo si nečistí zuby.
Patřím do té skupiny, která to s množstvím čteného přeháněla na úkor jiných žádoucích činností; ne že bych měla pocit, že jsem o něco přišla. ;-) Kdyby knížky neexistovaly, musela bych si je vymyslet a komunisti pro mě padli dostatečně včas na to, abych se dostala i k zajímavějším titulům. Neznala jsem po okolí nikoho stejně zažraného a strašně špatně se srovnává dříve a dnes, protože počítače zamávaly s literaturou velmi.
Všimla jsem si zajímavé věci: užívání internetu je považováno za kulturní záležitost. Jinak řečeno, spousta lidí se domnívá, že užíváním počítače pro sebe dělá něco podobně dobrého, jako by si přečetlo nějako slušnou knížku, berou to tak, že se vzdělávají a že jim to něco dá; že jsou spíše na výši, než jiní ne-čtenáři, kteří dávají přednost krafání v hospodě.
Ha ha.
Počítačová gramotnost ještě nikomu slovní zásobu nezvýšila ani nevylepšila, i když mohlo jeho dušičce udělat dobře, že si někde popovídal, s trochou štěstí s někým trochu vzdělanějším, než je sám; většinou však, samozřejmě, vrána k vráně sedá.
Jenom naprosté minimum lidí si na internetu hledá informace, které na nich vyžadují duševní úsilí, nejčastěji jde o komunikaci s dalšími lidmi, prohrabání se zprávami na úrovni spíše bulvárnějších a neodbornějších časopisů, o hraní nemluvě. Nesnaží se někam se dostat; spíše si vyhledají to, co odpovídá jejich momentální úrovni.
Snadnost užívání počítače nepochybně ubrala z řad čtenářů; podle toho by jejich množství kleslo. Obecná vzdělanost však patrně spíše stoupá, takže možná ne - vstanou noví bojovníci z řad těch, kteří by dříve zůstali "negramotní".
Vyplývá z toho všeho nějaké poučení? :-) Nejspíš ne, jak to ostatně z uvažování nahlas bývá. Ale tuhle jsem někde četla pěknou větičku, snad cituji přesně: "Nemate mě, že lidé údajně málo čtou - vždyť tak vzniká v národě nějaká elita."
Něco na tom bude.
Pro vytrvalý spam komentáře zrušeny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama