Trochu divné kusy

22. března 2006 v 12:23 | Sargo |  Recenze
Editor: Martin Šust, vydal Laser 2005

K nakladatelství Laser mám trochu rozporuplný vztah. Mám od nich hromadu ptákovin plných pravopisných chyb; když jsem na vážkách, zda knížku koupit nebo nekoupit, fakt, že je od Laseru, může být tím rozhodujícím mínus. Myslím ale, že je dávno na čase tenhle dojem přehodnotit.

Zato k antalogiím mám vztah velmi jednoznačný - můžu se po nich utlouct. Povídky jsou pro žánr SF a F to nejlepší a co teprve když jich je vícero v jednom, obvykle tlustém, svazku. Tenhle tlustý je, má pěkný papír i pěknou obálku, povídka začíná několika slovy editora, následuje doslov autora psaný přímo pro tuto sbírku, většinou o vzniku dané povídky, a spisovatelův profil.
V knížce najdete povídky od britských, amerických a australských autorů, tedy to, co je trochu nespravedlivě k posledně jmenovaným nazýváno anglo-americkou fantastikou. Bývá dobrá - je dobrá. Od ryzího sci-fi po klasickou fantasy, různé odrůdy obého v pestré, konzistentní směsi.

Nevím, jestli trochu divné kusy jsou opravdu divné - rozhodně jsou výtečné a žádný z nich mi nebyl ztrátou času, některé přímo nadchly. Chtěla jsem na závěr ty nejlepší z nich vyjmenovat a něco málo k nim napsat, ale díky své vzájemné neporovnatelnosti je výběr opravdu těžký a zjišťuji, že se mi do něj ani nechce. Navíc lze jen těžko popisovat povídku, aniž by byla odhalena pointa a zároveň nezůstalo pouze u hrsti superlativů. Skončím tedy prostým: doporučuji.
Není to knížka na jednu noc a místo v knihovně si rozhodně zaslouží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama