Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu

11. března 2006 v 20:45 | Sargo |  Recenze
Autor: Henci Goer, vydalo nakl. One Woman Press

Na tuhle knížku jsem četla velmi pozitivní ohlasy a byla i první, kterou jsem si, ještě v počátcích těhotenství, pořídila. Tou dobou mě porod zajímal nejvíc a i když je parádně tlustá, měla jsem dost času se jí v případě takové touhy i naučit nazpaměť. Zabývá se výhradně porodem jako takovým a není vhodné pro úplně nepoučené skoromatky - pojmy jako např. první či druhá doba porodní nevysvětluje, ale rovnou s nimi pracuje. Je relativně odborněji psaná (což mě rozmazlilo a zkazilo pro knihy budoucí). Většina věcí je tam obecně platných, pokud jsou české reálie jiné, je to tam zmíněno a mírně dovysvětleno.

Dočetla jsem a velmi jsem toužila jít podpálit nějakou porodnici, v podstatě jakoukoli.

Knížka mi velmi zarezonovala důrazem na přirozenost porodu a způsoby jeho provádění. Sice mi také bylo jasné, že onen ideál, v ní naznačený, je ve zdejších podmínkách prakticky neproveditelný, ale bylo tam napsáno mnoho o kladech a záporech různých způsobů porodu a doprovodných aktivit, též utišujících prostředků (rozhodně se tam dozvíte o epidurálu věci, co vám doktoři nepoví). Hodně se opírá o průzkumy a statistiky, na což slyším :-) Hrála celkově asi největší roli v rozhodování, jakým způsobem chci rodit a čemu všemu se chci během porodu vyhnout; i když jsem si o stěžejních bodech hledala i další prameny, zřídka už jsem objevila něco nového, nebo zásadně odporujícího (kromě příznivců striktně lékařského porodu a rutiny).
Pamatuju si, že jsem si říkala, že s blížícím se termínem budu asi mírně laxnější a smířenější - což i nastalo - přesto základní představa zůstala jasná a půjdu si za ní. V knížce jsem našla spoustu dobrých tipů i argumentů a tak holt jenom lituju, že tu pořád ještě nejsou porodní centra, ale jenom ty zatracené nemocnice. Nejsem pacient! Potřebuju jenom někoho zkušeného k ruce.

Knížka není vhodná pro nervově labilnější matky, které touží po přirozeném, tak zvaném "alternativním" porodu. (Pořád mi připadá říkat tomu "alternativní", asi jako by bylo přirozené se krmit infuzí do žíly a dát si řízek s bramborem byla ta alternativa.) To hlavně proto, že v podmínkách zdejšího zdravotnictví si svou stejně neprosadí a zbytečně je ten fakt stresuje.
Je rozhodně vhodná pro lékaře a porodní asistentky, ať už si z ní něco odnesou, nebo alespoň pochopí, proč se matkám v nemocnici nelíbí.
Nejvhodnější je asi pro ženskou, která si uvědomuje dobře, jak obrovskou událostí porod v jejím i mimísově životě je, hodlá se podle toho zařídit a jít si zatím, ale nenechá se rozhodit tím, že všechno prostě nepůjde tak, jak by si přála. Koneckonců, když bude na konci v pohodě ona a bude tam zdravý mimísek, kterého může vzít do náručí - a ono se opravdu nic nestane, když to bude za dvě hodiny místo za dvacet minut - je to to úplně nejdůležitější.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama