Partner u porodu - Penny Simkinová

13. března 2006 v 10:34 | Sargo |  Recenze
Autorka: Penny Simkinová, nakl. Argo 2005

V pevném odhodlání, že už konec nakupování literatury, jsem si tuhle knížku napřed jenom vypůjčila v knihovničce mateřského centra. Nakonec jsme si jí koupili. Množné číslo je na místě - jak již název napovídá, obrací se zejména k těm, kteří nastávající matku provázejí a protože mi opravdu sedla, vyfasoval ji JM k naštudování a vypadal, že ho opravdu zaujala :-)

Knížka začíná posledními týdny těhotenství a končí zdůrazněním podpory rodiny při kojení. Psaná je výtečným způsobem, nic zbytečně nedramatizuje ani nezlehčuje. I pro někoho, kdo dosud podobné věci míjel jak paseku, je velmi srozumitelná. Přehledné tabulky jsou nepochybně zejména mužům sympatické a i za sebe musím říci, že mi všechno možné kolem porodu srovnala tahle knížka zdaleka nejlépe a nejpřehledněji.
Samozřejmě, ani tahle kniha nedá mužům to, co by měli nejraději: jistotu. Nikde se prostě nedočtou o tom, jak předpovědět datum porodu, a jestli to či ono jeho období bude trvat dvacet minut, nebo celý den. Dobře se ale dozví, jak poznat, že porod postupuje do své další fáze a co se tak bude dít, k čemu jsou ženě dobří a co mohou v takových chvílích vzít na sebe, ať už je to hlídání hodin při počítání stahů na počátku, či prostá, ale nesmírně důležitá přítomnost ke konci. Rozhodně nestaví doprovod rodičky do role pasivního diváka. Naopak - a velmi ku prospěchu všem zúčastněným.

Nevybavuji si nic, co by se mi při čtení nepozdávalo. Naopak, samé klady, dobré tipy, sympatický nedogmatický přístup. Rozhodně doporučuji všem tatínkům, zejména když váhají, zda se vůbec mají porodu zúčastnit (mám totiž dojem, že je to většinou proto, že si nedovedou představit způsob svojí účasti; tady se prostě dozví, že je opravdu platná a nemalá a vůbec co a jak. Jinak řečeno: dejte chlapovi návod, vysvětlete mu, že je důležitou osobou - a máte ho, kde je třeba :-)). Ale také maminám, které chtějí dobře vědět, co se s nimi bude dít. Tohle je prostě realita - konec špekulací, zbytečných strachů nebo lakování na růžovo. Malý krok pro lidstvo, ale velký krok pro ty, co jsou pro vás nejdůležitější na světě? ;-)
Kdybych dávala hvězdičky, dám pět z pěti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama