Co čekat v radostném očekávání

13. března 2006 v 12:56 | Sargo |  Recenze
Sepsaly: H. Murkoffová, A. Eisenbergová a S. Hathawayová, nakl. Slovart 2004

Spousta stránek, spousta! To už má jeden pocit, že se i něco dozví. ;-)
Jako u většiny těhulovské literatury, i tady je pokryto období od početí do šestinedělí, knížka je rozdělená do několika sekcí, převážnou část zabírá uspokojivě podrobné povídání k těhotenství měsíc po měsíci. V každém se dozvíte, co lze tak obecně čekat, co se zhruba kontroluje u lékaře, jaké se dají předpokládat potíže, většinu prostoru pak zabírají povídání formou otázek a odpovědí. Sepsáno je to velmi přehledně, takže se dá snadno hledat (či snadno přeskakovat) podle toho, co zrovna je pro koho aktuální.
Dále přicházejí kapitoly ohledně porodu, období těsně po porodu, kojení, o možných koplikacích, otcích u porodu, apod.
Autorky neberou matku jako osobu nemocnou, i když konstatují, že si tak může někdy připadat (a že tak to prostě je a netřeba se z toho stresovat), nabádají, ale ne přehnaně a dogmaticky, k přirozenému průběhu těhotenství i porodu. Prostě takový přiměřený přístup, který bere jako fakt, že k optimálnímu stavu porodnictví tu máme ještě daleko a nedramatizuje to.

Některé kapitoly by mohly být sepsány lépe (třeba právě pro otce - nenašla jsem tam nic, co bych JM předhodila, aniž bych neměla dojem, že z něj dělám blbce; ale fakt je, že spoustu z těch věcí jsme prodebatili zcela nezávisle na tom jako samozřejmost při debatování o nás a o mimču, a některá témata tam mohou posloužit těhulce jako argument pro zatvrdlejšího, nebo méně ochotně debatujícího tatíka; a u popisu porodu samého je pro něj dost poznámek více k věci) a méně špekulovat s domělými dojmy a pocity těhulek (ale tady jsem spíš já ten exot, možná to na většinu sedí). Přivítala bych i ještě podrobnější povídání o tom, jak je na tom mimčo (velikostí, schopnostmi...). Některé otázky či témata mi přišla neuvěřitelně naivní, příliš povrchne zpracovaná (amíci, no... na druhou stranu, na to, že jsou to amíci, tak je to vlastně úžasně odborný! :-D) nebo málo podrobná. Objektivně vzato tam ale nic nechybí, je tam všechno, co je třeba, objevila jsem tam spoustu zajímavostí a po prvním záchvatu "jejda, jsem těhotná, kde je nejbližší knihkupectví, a půjčíte mi někdo trakař?" jsem si s ní vystačila řadu měsíců. Na představu o porodu jako takovém také stačí, ale ještě více mi vyhovoval podrobnější a, jestli tak mohu říci, "techničtější" Partner u porodu.

Knížka neidealizuje ani nevyplaší, přístup má rozumný a odpovědi k věci. Zpočátku těhotenství jsem měla pocit, že v ní dost chybí, pak jsem ale zjistila, že nevolnosti, kterých jsem si užívala (a u kterých jsem se chtěla někde ujišťovat, že nejsou nebezpečné), jsou dosti nezvyklého charakteru a že knížka je dosti výmluvná pro většinu případů.
Myslím, že ji mohu doporučit pro spoustu maminek. Stačí sama o sobě; pokud tam něco nenajdou, máme tu internet, nebo pusu na zeptání, ale nejspíš tam najdou ještě o něco víc, než čekaly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama